chlorowodorku cetirizyny łagodzi symptomy reakcji zapalnej w przypadku
pokrzywki, nieżytu nosa i zapalenia spojówek o charakterze uczuleniowym.
Skład:
(1 tabletka): dichlorowodorek cetirizyny 5 mg, chlorowodorek
pseudoefedryny 120 mg.
Działanie:
Preparat należy do szerokiej grupy leków przeciwhistaminowych. Zawiera
chlorowodorek cetirizyny, która stanowi wybiórczego antagonistę receptora
histaminowego H1. Zatrzymuje zależne od histaminy początkowe stadium
odpowiedzi alergicznej, ogranicza proces migrowania komórek reakcji
zapalnej i powoduje zmniejszenie uwalniania mediatorów (mających związek z
końcowym stadium reakcji uczuleniowej). W związku z tym wykazuje
właściwości łagodzące objawy reakcji zapalnej w przypadku uczulenia.
Pseudoefedryna wpływa na zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa.
Wskazania:
Zaleca się stosowanie preparatu w przypadku długotrwałego bądź sezonowego
uczulenia śluzówki nosa i uczuleniowego stanu zapalnego spojówek.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- nadciśnienie
- choroby serca
- zaburzenia mikcji
- zwiększone ciśnienie śródgałkowe
- stosowanie leków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów
monoaminooksydazy (MAO)
- ciąża
- karmienie piersią
- wiek poniżej 12 lat
Dawkowanie:
Przyjmować doustnie. W przypadku dzieci powyżej 12 roku życia i osób
dorosłych stosować 1 tabl. x 2/24h (rano i wieczorem pomiędzy posiłkami).
Kuracja przeważnie trwa 14-21 dni.