Actifed

syrop

produkt dostępny bez recepty

Dekstrometorfan (dextromethorphan)

+

Pseudoefedryna (pseudoephedrine)

+

Tryprolidyna (triprolidine)

Opakowanie:

100 mililitrów
niedostępny

Koszyk:

Więcej informacji o Actifed

ACTIFED, SYROP 100 MLOpakowanie 100mlSkład 5 ml syropu zawiera:substancje czynne:triprolidyny chlorowodorek 1,25 mgpseudoefedryny chlorowodorek 30 mgdekstrometorfanu bromowodorek 10 mgsubstancje pomocnicze:sorbitol roztwór 70%sodu benzoesanmetylu hyd...

ACTIFED, SYROP 100 ML

Opakowanie 100ml

Skład

5 ml syropu zawiera:

substancje czynne:

triprolidyny chlorowodorek 1,25 mg

pseudoefedryny chlorowodorek 30 mg

dekstrometorfanu bromowodorek 10 mg

substancje pomocnicze:

sorbitol roztwór 70%

sodu benzoesan

metylu hydroksybenzoesan

czerwień koszenilowa

etanol 96%

zapach jeżynowy

lewomentol

wanilina

woda oczyszczona

Działanie

Lek Actifed ma postać przezroczystego syropu o czerwonej barwie i smaku jeżynowym.

Lek Actifed zawiera triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Triprolidyna jest lekiem przeciwalergicznym, powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, świądu i kichania.

Pseudoefedryna jest lekiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym.

W wyniku działania trzech substancji czynnych lek łagodzi objawy przeziębienia, takie jak katar i kaszel.

Wskazania

Lek Actifed wskazany jest w celu łagodzenia objawów towarzyszących stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, w których korzystne jest podanie leku zmniejszającego przekrwienie błony śluzowej nosa, leku przeciwalergicznego oraz leku przeciwkaszlowego. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Actifed w następujących przypadkach:

u dzieci w wieku poniżej 7 lat

u pacjentów, u których stwierdzono nietolerancję na lek lub którykolwiek z jego skadników lub akrywastatynę u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym lub niestabilną chorobą wieńcową

u pacjentów, którzy przyjmują lub przyjmowali przez ostatnie dwa tygodnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m.in. w depresji)u pacjentów przyjmujących furazolidon (lek przeciwbakteryjny)

u pacjentów, u których kaszel jest związany z astmą oskrzelową lub jeśli kaszel ma charakter produktywny, zwłaszcza z dużą ilością wydzieliny

u pacjentów z niewydolnością oddechową lub z ryzykiem jej wystąpienia

u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby

Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleconym dawkowaniem. Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią, należy odstawić lek i zwrócić się po poradę do lekarza.

Lek stosuje się doustnie.

Dawkowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat

10 ml syropu trzy lub cztery razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml.

Dawkowanie u dzieci w wieku 7 do 12 lat

5ml syropu trzy lub cztery razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 ml.

Stosowanie syropu Actifed jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących działania leku Actifed u pacjentów w podeszłym wieku, ale doświadczenie wskazuje, że stosowanie dawkowania zalecanego dorosłym jest również odpowiednie u takich pacjentów. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na czynność nerek i wątroby (patrz poniżej punkty 'Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby' ,'Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek').

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby

Doświadczenie wskazuje, że dawkowanie zalecane dorosłym, jest również odpowiednie u pacjentów z łagodną niewydolnością wątroby. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby. W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby nie należy stosować leku Actifed.

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek, szczególnie u pacjentów ze współistniejącą chorobą układu sercowonaczyniowego.

Działania niepożądane Jak każdy lek, lek Actifed może powodować działania niepożądane.

Mogą wystąpić objawy pobudzenia lub hamowania ośrodkowego układu nerwowego, najczęściej zgłaszano senność. Opisywano również zaburzenia snu i rzadko omamy.

Sporadycznie mogą wystąpić: wysypka skórna, z podrażnieniem lub bez podrażnienia, przyspieszenie czynności serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nosa i gardła. Sporadycznie opisywano także zatrzymanie moczu u mężczyzn (w takich przypadkach ważnym czynnikiem predysponującym mogło być powiększenie gruczołu krokowego).

Dekstrometorfan sporadycznie może powodować nudności, wymioty i zaburzenia żołądka i jelit.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie leku Actifed oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków pobudzających układ współczulny (takich jak leki zmniejszające przekrwienie błon śluzowych, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) lub leki hamujące monoaminooksydazę, które zaburzają przemianę amin pobudzających układ współczulny, może niekiedy powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Ze względu na zawartość pseudoefedryny lek Actifed może częściowo odwracać działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi leków, które zaburzają czynność układu współczulnego, takich jak: bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metylodopa oraz leki blokujące receptory adrenergiczne.

Możliwość wystąpienia uzależnienia od leku

Opisano kilka przypadków nadużywania dekstrometorfanu, jednak nie wykazano żadnych objawów uzależnienia podczas stosowania dawek terapeutycznych.

Ciąża

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Syrop Actifed może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad możliwym zagrożeniem dla płodu.

Karmienia piersią

Przed zastosowaniem syropu Actifed kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.

Prowadzenia pojazdów i obsługa maszyn

Podczas stosowania leku Actifed nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Actifed

Lek Actifed zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg w 5 ml.

Lek Actifed zawiera sorbitol, pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni go stosować. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. 5 ml syropu zawiera 5 g sorbitolu. Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu.

Lek Actifed zawiera metylu hydroksybenzoesan oraz czerwień koszelinową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.